نقش رادیوگرافی در تشخیص اولین علائم سرطان‌های ناحیه دهان

نقش رادیوگرافی در تشخیص اولین علائم سرطان‌های ناحیه دهان

دبیر علمی بخش رادیولوژی دهان، فک و صورت یازدهمین کنگره سالانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت: اولین علائم بیماری‌های بدخیم و سرطان‌های ناحیه دهان می‌تواند با رادیوگرافی تشخیص داده شود.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی این کنگره؛ مهرداد پنج نوش  افزود: برخی مواقع مخاط روی ضایعه می تواند نرمال و طبیعی باشد اما منشا سرطانی در بخش های دیگر به ویژه در ناحیه بافت سخت وجود داشته باشد و یا حتی منشا آن در قسمت دیگری از بدن باشد که به صورت متاستاز در داخل فک بروز کرده باشد و این متاستاز می تواند به صورت ضایعات فکی در رادیولوژی دیده شود.
وی درباره اینکه بیماران اگر به علائمی از سرطان در ناحیه دهان خود مشکوک باشند باید به کدام تخصص پزشکی مراجعه کنند گفت: مراحل مراجعه بیماران مسیر مشخصی داردو بیماران با دیدن علائمی در داخل دهان خود ابتدا باید به دندانپزشکان عمومی مراجعه کنند.
پنج نوش با بیان اینکه گاهی ممکن است افراد  فوبیای سرطان داشته باشند و با دیدن یک آفت ساده یا تبخال داخل دهان آن را با ضایعات بدخیم اشتباه کنند ادامه داد: دندانپزشک عمومی می تواند این اطمینان را بدهد که نیاز به درمان پیچیده ای ندارد و خودش آن را درمان کند.
وی افزود: اما اگر دندانپزشک شک کند که این بیماری می تواند جدی تر باشد، بیمار را به متخصصان بیماری های دهان یا متخصصان جراحی فک و صورت ارجاع می دهد و آن‌ها با بررسی هایی که انجام می دهند و اگر شک کنند که بیماری از بافت نرم این ضایعه به داخل استخوان نیز سرایت کرده است بیمار را به رادیولوژیست معرفی می کنند و رادیوگرافی از او به عمل می آید تا حدود ضایعه به لحاظ بافت سخت و نرم مورد بررسی قرار گیرد.
دبیر علمی این کنگره گفت: ایمپلنت در سه دهه اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و بهترین روش جایگزینی دندان های از دست رفته است و رادیولوژی می تواند یکی از پایه های مهم در پروسه درمان با ایمپلنت باشد.
پنج نوش ادامه داد: درمان ایمپلنت یک درمان چندتخصصی است که یکی از تخصص های لازم در این زمینه رادیولوژی است تا اطلاعات لازم را در اختیار کلینیسین قرار دهد تا او بتواند درمان مناسبی را انجام دهد.
وی گفت: بنابراین کاری که رادیولوژی انجام می دهد این است که بتواند بررسی دقیقی روی استخوان ها قبل از ایمپلنت انجام دهد و با پیشرفت های زیادی که در تصویربرداری سه بعدی حاصل شده است، این کار با دقت بسیار بالایی انجام می شود و استخوان بیمار از لحاظ کمی و کیفی بررسی شود تا در نهایت درمان با میزان موفقیت بالایی صورت گیرد.
یازدهمین کنگره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران از ۲۱ تا ۲۴ دی در سالن همایش های برج میلاد برگزار می شود.
لینک خبر: www.iribnews.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.