اولین نشست حقوقی سال ۱۳۹۵ انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

اولین نشست حقوقی سال ۱۳۹۵ انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در روز پنج‌شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ با حضور  دکتر باقر شهنی‌زاده (رئیس هیات مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران)، دکتر ذبیح‌الله واحدی (دندانپزشک، قاضی دادگستری و کارشناس حقوقی) ، آقای بهمن کریمی گلنار (کارشناس حقوقی) و دکتر ایرج کی‌پور (کارشناس حقوقی) برگزار گردید.

متن کامل این نشست که در خبرنامه ۱۰۸  انجمن دندانپزشکان عمومی ایران چاپ شده، انتشار یافت.

نخستین نشست شورای حقوقی

دکتر شهنی زاده:  دندان‌پزشکان نیز یکی از صاحب اختیاران امور پزشکی هستند که یک‌سری قوانین عام نیز شامل حال‌شان می‌شود و ایشان به عنوان د رمانگر برای ایفاد سلامتی مردم، به یک‌سری اطلاعات نیاز دارند. نظارت‌هایی از طرق مراکز انتظامی، قضایی و کیفری بر درمان اعمال می‌شود که اگر چنان‌چه افراد از این مقررات که شامل آن‌ها می‌شود اطلاع پیدا کنند هم می‌توانند جلوی ارتکاب خطا را بگیرند و هم می‌تواند نحوه برخورد را با همکاران‌مان تنظیم کند.

یکی از بحث‌هایی که وجود دارد، این است که فرد باید بداند  قانون یعنی چی ؟ اجرای قانون یعنی چی؟ آیین نامه‌ها چه هستند؟ اساس‌نامه‌ها چه هستند؟ این‌که ما حسن نیت داشته باشیم و یک کاری را صحیح انجام دهیم، این کافی نیست. گاهی اوقات ما با نیت خیر یک درمانی را انجام می‌دهیم. ولی ممکن است منجر به مرگ، منجر به نقص عضو شود. در تمام کارها باید به قانون و مقررات اشراف داشته باشیم. مثلاً حقوق و مزایای یک فرد در مطب داری، آیین نامه مطب داری، مقررات اداره کار، مقررات استخدام و مسائلی از این قبیل. همه این‌ها که در حوزه نیاز یک دندان‌پزشک است، به انجمن و وظیفه آن فرد در قبال انجمن وظیفه انجمن در قبال وی و.. ما معتقدیم هم حق بیمار و هم حقوق همکار دندان‌پزشک باید رعایت شود.

همه اینها مورد بحث ما خواهد بود

دکتر ذبیح الله واحدی: پیرو فرمایشات آقای دکتر شهنی زاده در خصوص فلسفه تشکیل این جلسه و طرح این مباحث، در ابتدا می‌خواستم به خاطر تشکیل چنین جلسه ای تشکر کنم. انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران ‌اولین انجمنی بود که به‌صورت کارگروهی و مفید وارد حوزه حقوق پزشکی شد و همکاران دندان‌پزشک را از حیث اطلاعات حقوقی مخاطب قرار داد و همان‌طور که اشاره کردند، نتیجه و بازخورد خوبی هم داشت. انجمن‌های دیگر در این موارد عقب هستند. من با یکی از همکاران انجمن رادیولوژی در مورد اختلافات که در خصوص حدود و امکان فعالیت رادیوگرافی و استفاده از تجهیزات رادیوگرافی در مطب ها صحبت می کردم، نمی دانستند که چه باید کرد و مرجع رفع مشکل کدام است و درحالی‌که ما بارها در انجمن تکرار کرده ایم که حوزه فعالیت و وظایف صنفی گروه‌های پزشکی چه ترتیب قانونی دارد و چطور باید آن را تعیین کرد؟ چه کسی مسئول و چه کسی صاحب اختیار است؟

اختلافات بیش‌تری بین انجمن‌های علمی گروه‌های مختلف پزشکی در خصوص مرز فعالیت رشته‌های مختلف پزشکی وجود دارد. حتی اخیراً یکی از انجمن‌های بزرگ کشور به دستور وزارت بهداشت منحل شده است اما طرفین نمی‌دانند که چه کسی باید این نزاع را حل کند! علت آن این است که آگاهی حقوقی وجود ندارد. همین دلیل کافی‌است که بدانیم بسیاری از انجمن‌های علمی‌ گروه‌های پزشکی نمی‌دانند که چه مرجعی و مقامی‌ می‌تواند بین آن‌ها تفکیک وظایف کند. وجود این‌گونه نزاع‌ها که نیازی به ذکر آن‌ها نیست (آن‌چه عیان است، چه حاجت به بیان است) دلیلی واضح و روشن برای ضرورت بیان این‌گونه مسائل است.

 اهمیت فراگیری معنای لغات حقوقی:

دکتر ذبیح الله واحدیهمان‌طور که آقای دکتر بیان کردند، وقتی برخی مفاهیم ذکر می‌شود دوستان مخاطب، آن‌ها را متوجه نمی‌شوند. هر علمی ‌لغات و الفاظی دارد. به عنوان مثال اگر به یک دانشجوی سال اول دندان‌پزشکی بگویید یک ضایعه پری اپیکال که کیستیک شده است چطور درمان می‌شود، نمی‌داند پری اپیکال چیست؟ کیست چیست؟ اما اگر با یک دانشجوی سال‌های بالاتر در این مورد صحبت کنید متوجه مفهوم می‌شود، چون الفاظ پری اپیکال، رادیولوسنسی و کیست‌ها برای او تعریف شده است. در مباحث حقوقی هم همین‌طور است. یعنی اگر به یک دانشجوی سال اول حقوق بگویید این حق مکتسب است می‌گوید حق یعنی چه؟ مکتسب به چه معنااست؟ یا اگردر مورد مصادیق مسئولیت قهری یا مسئولیت قراردادی پزشک صحبت شود، متوجه موضوع نمی‌شود لیکن در سال های آخر تحصیل این اصطلاحات را بدون توضیح بیش‌تر می‌داند.

به همین دلیل، ما مفاهیم و موضوعاتی را به‌طور پیش‌فرض برای جلسه تعریف کرده ایم که امکان دارد دوستان در طی جلسه بخواهند مطالب دیگری اضافه کنند. ما از قانون شروع کرده‌ایم که قانون به چه معنااست و دانستن معنای قانون چه اثری دارد. شما اول می‌توانید تعریفی از قانون ارائه بفرمایید و سپس تقسیم بندی قانونی را اعلام می‌کنیم.

آقای بهمن کریمی‌گلنارآقای دکتر، تعریف قانون و تقسیم بندی‌های آن در حیطه مطالعات جناب عالی‌است اما ما یک برداشت ظاهری و لفظی از موضوع داریم و یک بحث و برداشت باطنی و محتوایی. البته برداشت ظاهری از قانون را همه ما می‌دانیم. شما لطفاً بفرمایید آقای دکتر.

دکتر ذبیح الله واحدیبله همان‌طور که شما می‌فرمایید، قانون یک معنای محاوره ای و عرفی دارد یعنی هر چیزی که لازم الاجرا باشد! به عنوان مثال گاهی می گویند قانوناً شما حق ندارید در مقابل درب منزل پارک کنید. شما قانوناً حق ندارید با لباس نامناسب وارد دانشگاه شوید. یا گاهی گفته می شود اگر بخواهید بر روی یک فرد خردسال عمل جراحی انجام دهید که عوارض دارد، حوادث ضمن عمل دارد و ممکن است منجر به مصدومیت شود، باید رضایت ولی او را بگیرید. اگر این کار را انجام ندهید خلاف قانون است. در محاوره در همه موارد فوق ار لفظ قانون استفاده می شود ولی باید دانست در مثال های اول منظور از قانون آئین نامه و بخشنامه است که از طرف مقامات اداری مانند رئیس دانشگاه و یا اداره صادر می شود. لیکن در مثال بعدی یعنی لزوم اخذ رضایت ولی از بیمار صغیر منظور مصوبه مجلس است و قانون از نظر اصطلاحی و علمی به همین معنا است و به باید و نبایدهایی که تصویب آن با مرجع قانون گذاری است گفته می‌شود.

مراجع قانون گذاری کدامند؟

 در این‌جا ابتدا در رابطه با مراجع قانون گذاری به‌صورت کاربردی بحث می‌کنیم و سپس اثرات آن را بیان خواهیم کرد. در کشور ما یکی از قوانین، قانون اساسی است که درواقع ام‌القوانین کشور مااست. ام‌القوانین یعنی ناظر به تمامی‌ قوانین کشور. قانون اساسی را مردم مستقیماً به تصویب می‌رسانند.

قانون دیگری به عنوان قانون عادی وجود دارد و قانونی است که از طرف مراجع قانون‌گذاری به تصویب می‌رسد (برخلاف قانون اساسی که خود مردم به تصویب می‌رسانند). از مراجع قانون گذاری مجلس شورای اسلامی ‌و مجمع تشخیص مصلحت نظام است. مجمع تشخیص نظام، دو وظیفه دارد. یکی این‌که مرجع رفع اختلاف مصوبات مجلس و شورای نگهبان است و دیگر این‌که خودش قانون‌گذاری می‌کند. بد نیست که این‌جا عرض کنم: وقتی قانونی را مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رساند جز به‌وسیله خود مجمع (این نظریه تفسیری شورای نگهبان است) یا توسط مجلس بعد از گذشت زمان “معتدبه” قابل تغییر می باشد. یعنی فقط مجلس با زمانی طولانی‌تر که مصلحت از بین رفته باشد یا خود مجمع می‌تواند قانون را عوض کند. این موضوع بسیار کاربرد دارد. مثلاً  شورای عالی انقلاب فرهنگی که یکی دیگر از مراجع قانون‌گذاری فرض گردیده، صلاحیت‌های دیوان عدالت اداری را در مصوبه ۶۳۰ خود محدود کرده بود. براساس این مصوبه، دیوان عدالت اداری حق رسیدگی به شکایات آموزشی و پژوهشی را ندارد.

بنده قاضی دیوان عدالت اداری بودم و در شعبه امور آموزش فرهنگی رای دادیم که اگرچه شورای عالی انقلاب فرهنگی به جای خود می‌تواند امر و نهی کند اما چون حوزه صلاحیت دیوان عدالت اداری از مواردی بوده است که بر اثر اختلاف مجلس و شورای نگهبان با مداخله مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسیده است، لذا با استدلال فوق و مطابق نظر تفسیری شورای نگهبان، شورای عالی انقلاب فرهنگی نمی‌تواند قانون دیوان عدالت اداری را محدود کند و صلاحیت های قانونی دیوان را تغییر دهد.

همان‌طور که عرض شد، ارگان دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی است که مصوبات آن براساس استنباط از دستور مقام معظم رهبری در حوزه آموزش و پژوهش و فرهنگ در حکم قانون است. باید توجه داشت که اهمیت دانستن معنی دقیق قانون این است که همه تصمیمات و اقدامات اداری و حتی مجازات‌های کیفری بایستی مبنای قانونی داشته باشد و هیچ تصمیم و اقدام و دستوری برخلاف قانون وجاهت ندارد و هر شهروندی حق دارد که در برخورد با هر تصمیم و اقدام اداری مبنای قانونی آن را مطالبه نماید و براساس اصل ۱۷۰ قانون اساسی، در صورتی‌که آن را مغایر قانون تشخیص دهد، از طریق دیوان عدالت اداری ابطال آن را درخواست کند. یا این‌که درمورد حقوق تضییع شده احتمالی ناشی از مصوبات و اقدامات خلاف قانون برطبق اصل ۱۷۳ قانون اساسی به‌صورت موردی در شعب دیوان عدالت طرح شکایت نماید.

قانون اساسی، آئین نامه، مصوبه، بخش‌نامه، دستورالعمل و

دکتر ذبیح الله واحدی:  عرض کردیم قانون اساسی کلیات را می‌گوید و وارد جزئیات نمی‌شود و به قانون گذار اجازه می‌دهد که درمورد جزئیات قانون وضع کند. البته قانون‌گذار نمی‌تواند برخلاف قانون اساسی قانونی وضع کند، کما این‌که بارها از رسانه‌ها می‌شنوید که که براساس نظر شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی مصوبه خود را به جهت مغایرت با قانون اساسی تغییر می‌دهد.

به‌همان صورتی‌که قانون اساسی اقتضا نمی‌کند که وارد جزئیات شود و این مسائل را به قانون‌گذار واگذار کرده ، قانون‌گذار هم اقتضا نمی‌کند که وارد جزئیات ریز‌تر شود، لذا این را به آیین نامه اجرایی واگذار کرده است. پس نسبت آیین نامه اجرایی به قانون، مانند نسبت قانون است به قانون اساسی. یعنی برای رفع ابهامات قانون و چگونگی اجرای قانون، اجازه داده شده است که قوه مجریه یا قضائیه، آئین نامه تدوین و ابلاغ نمایند. برای مثال، قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی مصوب سال ۱۳۸۳ به شرح ماده ۲۸ هیأت‌های انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی پزشکان و نیز انواع مجازات های مربوط را تعیین نموده است. لیکن بیان مصادیق تخلف صنفی را از این حیث که چه رفتاری تخلف صنفی محسوب می‌شود به آئین نامه اجرایی که توسط شورای عالی نظام پزشکی تصویب می‌شود واگذار نموده و شورای مذکور هم در سال ۱۳۸۴ انواع تخلف صنفی پزشکان را تعریف و مشخص نموده است. همان‌طور که در قانون ملاحظه می‌شود مجازات و حدود آن به‌خاطر اهمیتی که داشته توسط قانون گذار معین گردیده زیرا اساساً اعمال مجازات از شئون قانون‌گذاری و با اذن قانون‌گذار باید صورت بگیرد اما باتوجه به این که تخلف انتظامی ممکن است با توجه به زمان و مکان تغییر کند، تعیین مصادیق آن به آئین نامه نویس محول گردیده است. این آئین نامه از جهات فوق در حدود اختیارات قانونی می‌باشد.

علاوه براین‌که آیین‌نامه گاهی برای توضیح قانون است، در قانون اساسی به شرح اصل ۱۳۸ اجازه داده شده است که مسئولین دستگاه‌های اجرایی بدون این‌که سابقه قانو‌ن گذاری در موردی باشد، خودشان برای اجرای صحیح امور و انجام وظایف اداری به وضع تصویب نامه و آئین نامه بپردازند.

پس آیین نامه‌ها دوحالت دارند. ۱٫ آیین نامه‌هایی که برای توضیح قانون است ۲٫ آیین نامه‌هایی که در اجرای اصل ۱۳۸ قانون اساسی است که علاوه بر مواردی که هیات وزیران یا وزیری مامور برای تدوین آیین نامه اجرایی قانون می‌شود، هیات وزیران حق دارد برای وظایف اداری و تامین اجرای قانون و تنظیم سازمان‌های اداری به وضع تصویب‌نامه و آیین‌نامه بپردازند. هر یک از وزیران نیز در محدوده وظایف خویش و مصوبات هیات وزیران، حق وضع آیین نامه و صدور بخش‌نامه را دارند ولی مفاد این مقررات نباید با متن و روح قانون مخالف باشد. پس آیین نامه در واقع زیر مجموعه قانون عادی است درصورتی که  قانون عادی زیر مجموعه قانون اساسی است.

در آیین نامه بایستی سه شرط رعایت شود: اول این‌که مخالف قانون نباشد، دوم خارج از حدود اختیارات مرجع تصویب نباشد و سوم این‌که با احکام شرع مغایرتی نداشته باشد.

مناسب است همین جا یادآوری کنم که رسیدگی و بررسی انطباق آئین‌نامه ها و بخش‌نامه‌های دولتی با قانون یا شرط و یا از حیث خروج از حدود اختیارات با دیوان عدالت اداری می‌باشد. دیوان عدالت بر همین اساس تاکنون صدها آئین‌نامه و بخش‌نامه و دستورالعمل قوه مجریه را ابطال نموده که به مواردی در حوزه پزشکی اشاره می‌کند: مصداق سابق این‌که سازمان امور مالیاتی در اجرای ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم دستورالعملی صادر کرده بود که پزشکان بایستی هر سه ماه یک‌بار صورت معاملات خود را -که در واقع همان لیست خدمات درمانی بود- به حوزه مالیاتی گزارش دهند. نسبت این دستورالعمل در دیوان عدالت اداری طرح شکایت گردید و هیأت عمومی دیوان عدالت خلاصتاً با این استدلال که موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم “معاملات” می‌باشد و کار و حرفه ی پزشکی ” ارائه خدمت” است و معامله تلقی نمی‌گردد، لذا دستورالعمل سازمان امور مالیاتی مغایر حکم ماده ۱۶۹ قانون و خراج از حدود اختیارات سازمان امور مالیاتی است؛ آن را ابطال نمود.

چرا عوارض تابلوی پزشکی قانونی نیست:

یکی دیگر از مثال ها این است که مطابق ماده واحده ی مصوب سال ۱۳۶۶ مجلس شورای اسلامی تاسیس مطب در اماکن مسکونی، ملکی و استیجاری بلامانع است. لکن شهرداری تهران طی بخش‌نامه‌ای عنوان کرده بود که حکم این قانون شامل موسسات پزشکی مثل داروخانه ها و لابراتوارهای دندان­پزشکی نمی‌شود و فقط منحصر به مطب پزشکان است. لذا مانع فعالیت آنان در اماکن مسکونی می‌گردید و از طریق کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها این مراکز را تعطیل نمود. در این مورد نیز دیوان عدالت اداری طی رای شماره ۲۶۲ مورخ ۰۹/۰۵/۹۱ با این استدلال که تشخیص فعالیت پزشکی و حرف وابسته در اختیار شهرداری نیست، حکم به ابطال آن صادر نمودند. از مصادیق دیگر مصوبات شوراهای اسلامی شهرها مبنی بر مطالبه عوارض از تابلوها می‌باشد. در این خصوص هم هیات عمومی دیوان عدالت اداری بارها رای داده و مطالبه‌ی عوارض از تابلوهای معرف حرفه و شغل را با این استدلال که از مصادیق ماده ۷۷ قانون تشکیلات و وظایف شوراهای اسلامی نمی‌باشد ابطال نموده است، از جمله رای شماره ۵۵۱ مورخ ۲۰/۰۸/۹۲ که مصوبه شورای اسلامی زاهدان در خصوص مطالبه عوارض تابلو ابطال شده است.

دکتر آیرج کی پور:  فقط یک تابلو یا چند تا؟

دکتر واحدی : هر تعداد بخواهید مشمول عوارض نمی‌شود.

دکتر آیرج کی پور: تابلوهایی که همکاران، به عنوان مثال بر سر پمپ‌ بنزین می‌زنند مشمول عوارض می‌شود؟

دکتر ذبیح الله واحدی: بله چون جنبه تبلیغات دارد مشمول عوارض است و بدون مجوز هم نمی‌شود تابلو زد. سر در مغازه‌ها هم همین‌طور است. شرکت‌ها هم این‌گونه است. باید مجوز داشته باشند.

بنابراین ما متوجه شدیم که آیین‌نامه‌ها باید مغایر با قانون نباشد و قانون این اجازه را به هیات وزیران داده باشد.

آیا پزشکان شاغل در بیمارستان‌ها می‌توانند مطب خصوصی داشته باشند؟  

یک قانونی وجود دارد که الآن هم حاکم است. تبصره ۲ بند د ماده  ۳۲ قانون برنامه پنجم آمده است که پزشکان پیمانی و رسمی‌ شاغل در دستگاه‌های دولتی و عمومی ‌غیردولتی اجازه فعالیت در مراکز درمانی، خیریه و خصوصی را ندارند. یعنی پزشکی که در بیمارستان امام خمینی چه درمانی و چه هیات علمی ‌است دیگر حق ندارد در مراکز درمانی خصوصی و خیریه فعالیت کند. از این حکم قانونی این‌گونه استنباط کردند که باید مطب کارکنان دانشگاه‌ها و دستگاه های دولتی تعطیل شود. این‌جا بود که دیوان عدالت اداری وارد شد و رای داد که قانون‌گذار در این‌جا گفته است ، مرکز درمانی، در حالی است که مطب مرکز درمانی خاص است و در جای دیگر خود قانون‌گذار این عنوان را به طور خاص، انتخاب کرده است و مقررات خاص هم درمورد آن وضع کرده و طبق قانونی به نام قانون تاسیس مطب مصوب ۱۳۶۲ آن را از عنوان مراکز درمانی جدا نموده است. مطابق قواعد حقوقی، وقتی برای امری در قانون عنوان و حکم خاص تعیین شد، دیگر مشمول حکم عام نمی شود. برای توضیح به برات و سفته و چک توجه کنید همه این ها برگه هایی هستندد برای حواله پول، لکن وقتی این حواله پول در فرم سفته باشد، به آن سفته می گویند و تابع مقررات سفته است. سفته بلامحل تعقیب کیفری ندارد. ولی همان حواله اگرر در قالب چک باشد مقررات چک بر او حاکم می گردد همان طور که می دانید چک بلامحل مجازات کیفری دارد. به عبارت دیگر هر حواله ای چک تلقی نمی‌شود . در مورد حرفه‌ی پزشکی هم همین قاعده حاکم است، بدین ترتیب که به نوعی خاص از مراکز درمانی گفته می شود بیمارستان. نوعی دیگر درمانگاه نام دارد و مطب گونه دیگری است با مقررات خاص و چون قانون‌گذار در تبصره قانونی مورد بحث اسم مطب را نیاورده و این که در هرکجا که هدف تسری قانون بر مطب بوده به آن تصریح می‌نموده است و در این جا تصریح وجود ندارد پس این ممنوعیت شامل مطب نمی‌گردد.  [sta_anchor id=”a6″]

مثالی درباره دستیاران دندان پزشکی:

قانونی داریم تحت عنوان برقراری عدالت آموزشی که براساس آن دستیاران رشته های پزشکی مشمول قانون، بایستی برای شروع به تحصیل سه برابر مدت تحصیل تعهد خدمت بسپارند. وزرات بهداشت به استناد این قانون، از دستیاران دندان‌پزشکی ورودی سال ۸۹ به بعد هم همین تعهد را اخذ می‌نمود. دستیاران شکایت کردند. رئیس شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی و مدیر کل حقوقی وزارت بهداشت به دیوان عدالت آمدند، در جلسه رسیدگی نمایندگان وزارت بهداشت اظهار می‌نمودند با توجه به این که در قانون برقراری عدالت آموزشی مصوب سال ۸۹ اخذ تعهد سه برابر مدت تحصیل از دستیاران پزشکی تکلیف گردیده و دستیار پزشکی لفظ متلقی است که شامل دستیاران دندان‌پزشکی هم می‌شود بنابراین اخذ تعهد از دستیاران دندان‌پزشکی جواز قانونی دارد. ما گفتیم قانون‌گذار در سال ۱۳۹۲ با اصلاح بند ۳ قانون، در مقام تعریف دستیاران پزشکی را مستقل از دستیاران سایر رشته‌ها آورده است، چون می دانسته که دستیار پزشکی به دستیاران سایر رشته ها اتلاق نمی‌شود. لذا دانشجویان سایر رشته‌ها را در سال ۱۳۹۲ مشمول قانون قرار داده است. بنابراین دستیاران دندان‌پزشکی قبل از سال ۹۲ مشمول قانون نبوده اند و گرفتن تعهد از آنان موافق قانون نمی‌باشد.

موضوع دیگری که مطرح است این که وزارت بهداشت اجازه داده است که متخصصین گوش و حلق و بینی تجهیزات آدیولوژی در مطب شان بگذارند و کار آدیولوژی انجام دهند. ازاین بخش‌نامه هم شکایت شده است . طبق ماده واحده ی چگونگی تعیین وظایف و صلاحیت شاغلان حرف پزشکی و وابسته مصوب سال ۱۳۷۶ اساساً وزارت بهداشت راساً و مستقلا نمی‌تواند مصوبه یا بخش‌نامه ای که متضمن ورود در تعیین حدود صلاحیت‌های حرفه پزشکان باشد وضع و تصویب نماید بلکه این موارد را بایستی سازمان نظام پزشکی تدوین و پیشنهاد کند و با تایید وزیر بهداشت ابلاغ شود. با این اوصاف به نظر می‌رسد که این بخش نامه نیز واجد اشکال قانونی است.

دکتر آیرج کی پوربعضی از اصطلاحات خیلی رایج هستند و به کار می‌روند ولی معنای دقیقی از آن‌ها نداریم . مثلاً “متخصص”. دقیقا به چه کسی در نظام پزشکی ایران “متخصص” می‌گویند؟ به چه کسی “فوق تخصص” ؟

دکتر ذبیح الله واحدی:  در نظام آموزش پزشکی دو شورا داریم: یک شورای آموزش پزشکی و تخصصی که مبنای تشکیل آن قانونی است تحت عنوان “قانون تشکیل شورای آموزش پزشکی و تخصصی” مصوب سال ۱۳۵۲ که بعداً شورای آموزش دندان پزشکی و تخصصی از آن انشعاب پیدا کرد.

دو: شورای عالی برنامه ریزی که تشکیل آن بر اساس مصوبه سال ۱۳۶۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی است و این دو مرجع به ویژه شورای عالی برنامه‌ریزی، مسئولیت تعیین و تایید رشته‌های دانشگاهی، عناوین رشته‌ها و مقاطع تحصیلی را برعهده دارد و براین اساس آیین نامه‌ها و سرفصل‌های درسی برای درجات عمومی و دکتری حرفه ای و تخصصی مشخص می کردد. بنابراین کسی می تواند خود را متخصص معرفی کند که درجه تحصیل او در ضوابط مصوب شورای عالی برنامه ریزی یا کمیسیون های تابع آن شورا تعریف شده باشد.

فرق بخش نامه با آیین نامه چیست؟

دکتر ذبیح الله واحدی: تقریبا در یک راستا هستند. آیین نامه در ارتباط با قانون است. آیین نامه برای توضیح قانون است

بخش‌نامه راساً ممکن است به‌وسیله یک مرجعی صادر شود. مصوبات غالباً به تصمیمات عام و شمول دولت یا هیات‌های مجاز اداری اتلاق می‌گردد.

 

مفهوم شیوه نامه:

شیوه نامه پایین تر از آیین نامه است. این‌ها سلسله مراتب دارد : آیین نامه – مصوبه بخش نامه شیوه نامه این‌ها مراتبی است که از لحاظ سلسله مراتب اداری هست

دکتر آیرج کی پورپذیرفته شده‌های در  نشست شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه است و به آن قانون نمی‌گویند.

دکتر ذبیح الله واحدی:   بله کاملا صحیح می‌فرمایید و توضیح خواهم داد.

براساس اصول متعدد قانون اساسی، از جمله اصول ۴۴ ماده ۱۱۰ نهادی به نام نهاد ولایت فقیه وجود دارد که تصمیمات و اوامر ایشان ناظر و حاکم بر همه قوانین از جمله قانون اساسی می‌باشد.

براساس اصول قانون اساسی، قوانین عادی نباید مغایر با قانون اساسی باشد. قانون اساسی بر قانون عادی محیط است. مرجع نظارت آن شورای نگهبان است. در زمان حضور امام خمینی (ره) رئیس جمهور وقت که رهبر فعلی ما هستند نامه ای با این مضمون نوشتند که اجازه بدهید مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حکم قانون باشد. ایشان ( امام خمینی) نگفتند: در حکم قانون باشد! گفتند: باید به این مصوبات ترتیب اثر داده شود. این عین فرمایشات رهبر معظم انقلاب حضرت امام خمینی (ره) است. لذا حقوق‌دانان دو برداشت دارند: می‌گویند اگر حضرت امام نظرشان این بود که این مصوبات در حکم قانون باشد می‌نوشتند “موافقت می‌شود” اما گفته شد که “ترتیب اثر داده شود”. بنابراین بسیاری از حقوق‌دانان نظرشان این است که این مصوبات قانون نیست. بعداً به‌وسیله حضرت آیت الله خامنه ای مطرح شد که از مجموعه فرمایشات برمی‌آید که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی لازم الاجرا و لازم الاتباع است و یک مرحله از مصوبه بالاتر است. برخی افراد هم این دو را در یک سطح و درجه قرار می‌دهند و نظرشان این است که نظرات شورای عالی انقلاب فرهنگی همدوش قانون است. به‌ویژه در حوزه آموزشی و پژوهشی. این نکته بسیار مهم است. ما هم رای دادیم بر این مبنا که فلسفه وجودی شورای عالی انقلاب فرهنگی نظارت و وضع مقرره در حوزه آموزشی و پژوهشی بوده است و نمی‌تواند در حوزه دیگری قانون وضع کند.

دکتر آیرج کی پور:   الان در حوزه هنری هم دخالت دارد.

دکتر ذبیح ا…. واحدی:  هنر را می‌شود گفت در حوزه فرهنگ است اما در حوزه دیگری نمی‌تواند. مثلاً اخیرا مصوب کرده که فرزندان اعضای هیأت علمی‌ در هر دانشگاهی که قبول بشوند بنا به درخواست پدرشان از هر شهری به هر دانشگاهی منتقل شوند. آیا این مسئله در حیطه مسائل فرهنگی است؟! نکته دیگر این است که آیا در قوانین ما مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی قانون است یا نه؟! در ماده ۱۲ قانون تشکیل دیوان عدالت اداری اجازه داده شده است که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی قابل رسیدگی در دیوان عدالت اداری باشد. پس قانون گذار آن را در حد قانون نپذیرفته است. چون اگر این‌طور بود برای دیوان عدالت لازم الاتباع بود. براساس بندهای ذیل ماده ۱۲ قانون دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی قابل شکایت و رسیدگی در دیوان عدالت اداری می‌باشد و درحال حاضر در حکم قانون نیست. لکن استحضار داشته باشید که باتوجه به نگرش مقام معظم رهبری و ارزشی که ایشان برای مسائل فرهنگی قائل هستند فرمودند که این مسئله باید از قانون دیوان عدالت اداری حذف شود و مصوبات آن قابل شکایت در دیوان عدالت اداری نباشد و اکنون پیشنهاد شده این قانون حذف شود و از صلاحیت‌های دیوان عدالت اداری نباشد.

آقای بهمن کریمی‌گلنار:   سوال از محضرتان دارم، احساس می‌کنم نظر رهبری و برخی از حقوق دانان به این دلیل این بوده که اعضای شورا از ارگان‌ها و نهادهای مختلف و مقامات صاحب‌نظری هستند که وقتی نظری می‌دهند مصلحت اندیشیده شده و همه جوانب درنظر گرفته شده است و بدین جهت قابل اعتراض نباشد. همان‌طور که حضرتعالی استحضار دارید وقتی یک ارگان دولتی آیین نامه ای را مصوب می‌کند یا بخش‌نامه ای صادر می‌کند، خود آن ارگان نظر بر فلسفه وجودی خود دارد و  وزارت‌خانه براساس تکلیف قانونی که دارد این نظر را صادر کرده است. اما شورای عالی انقلاب فرهنگی یک وزارتخانه نیست و اعضایش متشکل از اشخاصی هستند که مصلحت بسیاری از مسائل را درنظر گرفته اند.

دکتر ذبیح الله واحدی:   بله، در وزارت‌خانه‌های علوم یا فرهنگ برخی از شخصیت‌های علمی‌حضور دارند، البته هم شخصیت‌های حقوقی هستند و هم شخصیت‌های علمی. شاید همین‌طور بوده است.

اصل قضیه اهمیتی بوده است که  مقام معظم رهبری برای مسائل فرهنگی قائل بودند و این نظر را داده اند. اما اگر نظر من را بخواهید اعتقادم این است که بهتر است مرجع قانون‌گذاری را واحد بدانیم. چون تعارض قوانین پیش نمی‌آید. بهتر این است که مجلس به گونه ای عمل کند که نیازی به شورای عالی انقلاب فرهنگی نباشد.

آقای بهمن کریمی‌گلنار:   البته آقای دکتر، نظر مجلس در حال حاضر خیلی به موازات مصوبات مجمع تشخیص هم نیست. به عنوان مثال در همین بحث قانون وکالت، خود مجلس قانون مقرره مجمع تشخیص مصلحت نظام را نقض کرد. یعنی نمایندگان مجلس هم خیلی این رویکرد را ندارند که کسانی غیر از مجلس، قوانین را با جزئیات بررسی و وضع کنند.

دکتر ذبیح الله واحدیخود امام هم گفتند مجلس در راس امور است یعنی قانون گذاری باید در راس باشد. شاید این درست است که مقام معظم رهبری به دلیل رویکرد مجلس تشخیص دادند که قانون‌گذاری در حوزه فرهنگ در شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شود. الان شورای عالی فضای مجازی هم تشکیل شده است که آن هم فراقانونی است. هدف از تمام توضیحات در نظر گرفتن سه مرجع قانون گذاری ذکر شده است.

دکتر آیرج کی پور:  مجلس کمیسیونی به نام اصل ۹۰ قانون اساسی دارد، این کمیسیون به شکایت‌های کسانی رسیدگی می‌کند که معتقدند قانون اجرا نشده است، یعنی به نوعی مجلس از مصوبات خودش دفاع می‌کند. این کمیسیون را شورای عالی انقلاب فرهنگی ندارد و پس از صدور مصوبه، آن را به بخش اجرایی (دولت) می‌سپارد. درست یا غلط بودن اجرا مشخص نیست و هنگامی‌که بخواهید از بخش اجرایی شکایت کنید به شکایت شما رسیدگی نمی‌کنند. کمیسیونی برای پی گیری اجرای مصوبه‌ها و شکایت‌ها وجود ندارد. این مسئله را به این دلیل مطرح کردم که ما در انجمن‌های علمی ‌با آن سروکار پیدا می‌کنیم. سر و کار ما در انجمن‌های علمی‌ با بخش اجرایی است.( کمیسیون انجمن‌های علمی‌گروه پزشکی) آن‌ها هم در نمونه های مشخص کار خود را درست انجام نداده اند. حالا شکایت را به کجا باید برد؟ چه کسی شکایت از بخش اجرایی را پیگیری می‌کند؟ وقتی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا نمی‌شود کدام ارگان به شکایات رسیدگی می‌کند؟

دکتر ذبیح الله واحدی:   فرمایش شما صحیح است که مانند مجلس،  شورای عالی انقلاب فرهنگی هم یک بازوی نظارتی داشته باشد. لکن در حال حاضر هم خلاً قانونی نداریم. چون مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که لازم الاتباع است اگر به‌وسیله دستگاهی مورد تخطی قرار بگیرد براساس اصل ۱۷۳ قانون اساسی و ماده ۱ قانون تشکیل دیوان عدالت اداری این شکایات قابل رسیدگی در دیوان عدالت می‌باشد. اگر مورد باشد که وزارت بهداشت، وزارت علوم، وزارت فرهنگ آموزش عالی یا حتی وزارت کشور برخلاف مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم یا اقدامی انجام ‌دهند. این ها قابل شکایت حقوقی هستند. به‌ویژه به‌صورت موردی، مثلاً جناب‌عالی مجوزی برای تاسیس یک نهاد یا انجمن علمی ‌درخواست دارید و در این راستا وزارت فرهنگ،، وزارت علوم یا کشور به تناسب پاسخی به شما دادند که قابل قبول نیست، شما می‌توانید مورد را به دیوان عدالت اداری دادخواست بدهید. یا این‌که مصوبه ای می‌بینید،، وزارت بهداشت، وزارت علوم، آموزش و پرورش، شورای عالی آموزش و پرورش مصوب و بخش‌نامه کردند به دستگاه‌های مختلف. شما می‌توانید این مصوبه را در هیأت عمومی‌دیوان عدالت اداری ابطال کنید، نه تنها برای خودتان بلکه برای دیگران هم ابطال می‌شود. بنابراین پاسخ به سوال شما این است که قانون وجود دارد اگرچه بهتر است که شورای عالی انقلاب فرهنگی هم یک بازوی نظارتی داشته باشد و اگر هم نداشته باشد ما خلاء قانونی نداریم.

دکتر آیرج کی پور:   اما دیوان عدالت اداری مشخصاً به پاسخی شفاهی که به شخص می‌دهند رسیدگی نمی‌کند، نامه می‌نویسیم به کمیسیون انجمن‌های علمی‌گروه پزشکی و توضیح می‌دهیم که بنا به این دلایل فلان کار نادرست است. اگر کمیسیون پاسخ ما را با استناد به قانون به طور کتبی بدهد می‌توانیم نتیجه را به دیوان عدالت اداری ببریم وگرنه اگر پاسخ نامه مان را ندهند، دیوان عدالت اداری به شکایت ما رسیدگی نمی‌کند.

دکتر ذبیح الله واحدی:   نه این‌طور نیست. اگر پاسخ هم ندهند، یکی از شکایات قابل طرح در دیوان عدالت اداری مطالبه آن چیزی است که حق خودتان می‌دانید. به عنوان مثال فرض کنید که شما از شهرداری درخواست پروانه احداث بنایی را می‌کنید و شهرداری پاسخ نمی‌دهد. می‌توانید بلافاصله به دیوان عدالت اداری در ارتباط با الزام آن نهاد به پاسخ، شکایت کنید. اتفاقاً در حوزه بهداشت و درمان هم این‌گونه مسائل را داریم. فردی درخواست مجوز احداث یک مرکز تخصصی درمانی پزشکی دارد یا فردی اعلام می‌کند که استحقاق تاسیس یک درمانگاه تخصصی را دارد اما وزارت بهداشت موافقت نمی‌کند. در این‌صورت می‌توان جهت الزام به صدور پروانه به دیوان عدالت اداری شکایت کرد.

آقای بهمن کریمی گلنار:  شهرداری یک نهاد عمومی‌ غیر دولتی می‌باشد که موظف به صدور جواز و پروانه ساخت و… است. وزارت بهداشت در چارچوب قانونش وظایفی دارد که موظف به صدور پروانه‌های پزشکی، جواز پزشکی، جواز تاسیس داروخانه است و تکلیف قانونی صدور جواز را دارد. زمانی‌که بدون توجیه قانونی از صدور جواز امتناع کند دیوان عدالت اداری مرجع تظلمات است و  به یک نهاد عمومی ‌و اداری که عالی‌ترین است مراجعه می‌کند و تقاضای الزام آن نهاد به صدور جواز را می‌کند.

این تقاضا را برای یک معدن از وزارت راه یا تاسیس داروخانه از وزارت بهداشت می‌توان داشت ولی الان شورای عالی انقلاب فرهنگی برمبنای یک انجمن علمی ‌یک مصوبه دارد و یک بخشی از آن مربوط به وزارت بهداشت است، وزارت بهداشت تفسیر اشتباهی از این مصوبه می‌کند.

دکتر آیرج کی پور: بر فرض یک انجمن دندان‌پزشکی به من به عنوان  وکیل دادگستری مراجعه کرده است و  می‌گوید وزارت بهداشت تفسیر اشتباهی از این مصوبه دارد و خواسته ما را اجابت نمی‌کند و ما طبق یک لایحه یک درخواست به آن فرستادیم که نه یک جواز تاسیس است  نه اجازه کار خاصی فقط آن ارگان اجرایی است که باید آن مصوبه را اجرا کند. آیا ما در مقام شکایت می‌توانیم الزام آن وزراتخانه را به اجرای آن مصوبه از شورای عالی انقلاب فرهنگی بخواهیم؟

آقای بهمن کریمی‌گلنار : درمورد دندان‌پزشکان بله، برای مثال وزارت بهداشت جواز تاسیس داروخانه‌های گیاهی را صادر کرده و من الان می‌بینم می‌توانم داروخانه داروهای گیاهی تاسیس کنم. الزامش کنیم به جای مصوبه اشکالی ندارد.

دکتر ذبیح ا… واحدی : یکی دیگر از مثال‌هایی که صدها رای دارد سهمیه برای آزمون است. فرض کنید برای آزمون فردی می‌گوید برای من سهمیه تعریف شده است. می‌دانیم که برای معلولین در دیوان عدالت اداری ۳% به موجب قانون حمایت از معلولین سهمیه استخدامی‌تعریف شده است و هیچ وزارت‌خانه‌ای اعمال نکرده است ازز جمله در راس آن وزارت آموزش و پرورش و توجیهی هم داشتند که از دست‌شان خارج است و دیوان عدالت اداری رای داد که این ۳% باید اعمال شود. باید این سهمیه معلولان را در استخدامی‌ها رعایت کرد و آن ها توجیه جالبی داشتند که مثلاً در بند ز ماده ۴۲ قانون مدیریت خدمات کشوری سلامت، به لزوم سلامت جسمانی برای مستخدمین دولت اشاره شده بود، گفته بودند چون ایشان معلول است و سلامت جسمانی ندارد استخدامش نمی‌کنیم، این استدلال پذیرفته نشد زیرا یک‌سری کارها را معلولان می‌توانند انجام دهند مثلاً قرار نیست که با پاهایشان رانندگی کنند می‌خواهند  تلفن جواب دهند و با دست کار کنند.

بسیاری از اساتید نابینا هستند، کسی که نابینا هست را که نمی‌توان از استخدام محرومش کرد ، بنابراین دیوان عدالت اداری رای داد، سهمیه‌ها کلاً مصوبات اگر به‌وسیله دستگاه اجرایی اجرا نشود به‌وسیله اشخاص قابل مطالبه و شکایت است. این مرجع سوم را هم عرض کردیم.

یک حواشی کاربردی مناسبی در خصوص این قضیه که قانون عادی محاط است در قانون اساسی هم گفتیم، چون قانون اساسی روابط بین قوای سه‌گانه و حقوق ملت را بیان می‌کند و نمی‌تواند وارد جزئیات شود. اگر این‌طور باشد که اصول سه گانه قانون اساسی تبدیل می‌شود به اصول متعدد و فراوان و مرتب هم باید تغییر کند. لذا کلیات را می‌گوید و جزئیات را واگذار می‌کند به قانون گذار.

دکتر آیرج کی‌پور:   البته قانون اساسی در بعضی موارد وارد جزئیات شده است. در کل، قانون اساسی این چیزی که می‌فرمایید …

دکتر ناصر آخوندان:   تنها جایی که قانون تصویب می‌کند و نمی‌تواند کسی آن را لغو بکند حتی دیوان عدالت اداری، خود مجلس است که می‌تواند آن قانون را لغو کند.

 

پرسش: آیا مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را می‌توان ابطال کرد؟

دکتر ذبیح الله واحدی:   فعلا در حال حاضر به‌موجب قانون، مصوبات شواری عالی انقلاب فرهنگی هم قابل ابطال است ولی ممکن است بعداً تغییر کند که در این صورت مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی هم قانون می‌شود. مثالی که من زدم قانون اساسی یک اصل کلی را می‌گوید و این اصولی که من انتخاب کردم برای جامعه مفید است، اصل ۲۴ می‌گوید: «نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آنکه مخل مبانی اسلام یا حقوق عمومی ‌باشد تفصیل آن را قانون بیان می‌کند.»

قانون اساسی تفصیلش را بیان نکرد، اصل در آزادی است مگر آن‌جایی که مخل به مبانی اسلام باشد مثلاً این‌که در دین ما توهین به ائمه معصومین خطای بزرگی است. اگر یک نشریه‌ای بیاید مضموناً توهین به معصومین باشد ولی در عین حال قانون اساسی نگفته است که توهین به معصومین جرم است و گفته است که دخالتی ندارد ولی قانون اساسی چون باید کلی باشد، مرتب تغییر نکند، سال‌های سال حاکم باشد، با شرایط بخواند،  قابل انطباق باشد و از طرفی طولانی نشود  اصول را گفته است. برای مثال گفته است مطبوعات آزادند مگر آنکه مطالب آنها مخل مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد و تعیین مصادیق را به قانون عادی واگذار نموده است  یا اصل  ۲۵ که می‌گوید: «بازرسی و نرساندن نامه‌ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس، سانسور و عدم مخابره و نرساندن آن‌ها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون». بدون حکم قانون نمی‌توان تلفن یا پیامک کسی را باز کرد مگر قانون اجازه داده باشد.

پس قانون اساسی کلیات را گفت و چون محیط بر قانون است، بله …

دکتر آیرج کی‌پور:   در زمانی که قانون اساسی برای بار اول تصویب شد هنوز شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای تشخیص مصلحت نظام نبوده. بنابراین منظورش از قانون در این‌جا مجلس هست یا نه.

دکتر ذبیح الله واحدی:  دراین جا حکم کلی است و شامل همه نهادهایی می‌شود که در زمان رفراندوم قانون اساسی وجود داشته یا این‌که بعداً به عنوان مرجع قانون گذاری تاسیس شوند مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام که بعد‌ها و در اصلاح قانون اساسی پیش بینی گردید.

 دکتر آیرج کی‌پور:   الان قانونی نداریم که مشخص کند منظور از سانسور چیست.

آقای بهمن کریمی‌گلنار:   بعد از چندین سال داریم جرم سیاسی را مصوب می‌کنیم با این‌که حتی قانون مجازات هم وجود داشت. به هر حال خلاء قانونی، ابهام قانونی، ایراد قانونی و کوتاهی قانونی خیلی مسائل داریم. چون ما دچار یک‌سری اعمال نظرها شده‌ایم. من به عنوان وکیل دادگستری بعضی از اصول را در محاکم قضایی حتی نمی‌بینیم اجرا شود. اصل قانون اساسی است ولی متاسفانه به یک سمت دیگری تفسیر می‌کنیم. [sta_anchor id=”a10″]

 مصوبه‌های چه نهادهائی « قانون» نامیده می‌شود؟

دکتر ذبیح الله واحدی:   پس آن چیزی که ما باید از قانون متوجه بشویم مصوبه‌های مجلس، شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای مصلحت نظام است و اگر بخواهیم خیلی کاربردی و عملی حرف بزنیم، هر مصوبه‌ای که مال این مراکز باشد قانون است.

آقای بهمن کریمی‌گلناردر خصوص سوال شما که فرمودید، مجمع تشخیص مصلحت نظام بعداً در اصلاح قانون در اصل ۱۱۲ که پیش بینی شد این یک مرجع قانون‌گذاری است. بنابراین درست است که قانون‌گذار در زمانی‌که اصل ۲۵ را تنظیم می‌کرده است، مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود نداشته ولی وقتی یک مرجع قانون‌گذاری اضافه می‌شود  قطعاً مشمول حکم این اصل هم می‌شود. پس بنابراین ما اگر بخواهیم این را بگوییم باید در خصوص مراجع قانونی این‌طور صحبت کنیم که مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و به نحوی شورای عالی انقلاب فرهنگی چون فعلاً شورای عالی انقلاب فرهنگی به موجب قانون در حد مرجع قانون‌گذاری نیست و ثانیاً صلاحیت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه آموزشی و پژوهشی است. چه لزومی‌دارد ما این قانون را بدانیم؟

یکی از آثارش این است که خیلی از مسائل، مانند سلب حقوق  و ممانعت از حق را قانون اساسی فقط واگذار کرده به حکم قانون‌گذار پس باید بدانیم که قانون چیست، قانون خیلی مهم است. قانون در واقع می‌گوید، وقتی قانونی مانع حقی نشود آن حق وجود دارد. مثلاً بسیاری از حقوق، حقوق طبیعی انسان‌هاست اگر در قانون برای آن محدودیتی قائل نشده باشد این حقش است.

مثلاً در ماده ۲ قانون مجازات اسلامی گفته شده است هر رفتاری در قانون برای آن مجازاتی تعیین شده باشد جرم است. در واقع بعضی مسائل ممکن است جرم نباشد. باید دید که قانون کجا گفته که این جرم است. یا در مورد کودکان بد سرپرست قانونی نداشتیم و در سال۹۲ قانونی با عنوان قانون حمایت از کودکان بدسرپرست یا بی سرپرست وضع شد که برای کسی که می‌خواهد بچه­ای را سرپرستی کند اگر تعدی کند جرم است.

 قانون در حوزه پزشکی

دکتر ذبیح الله واحدیدر حوزه پزشکی عرض کنم، در صد سال گذشته هر کسی برای بهبود شخصی، کاری می‌کرد می‌گفتند این دکتر است و مشهور می‌شد کم کم مردم به او مراجعه می‌کردند و به عنوان پزشک شناخته می‌شد. در سال ۱۲۹۰ قانون طبابت تاسیس شد و به تصویب رسید. می‌گفتند هر کسی این شرایط را داشته باشد به عنوان پزشک شناخته می‌شود. در سال ۱۳۳۴ یکی از بهترین قوانین، قانون مقررات راجع به پزشکی در ماده ۳ است، هر کسی بدون داشتن مجوز دخالت در کارهای پزشکی بکند جرم است و جرمِ دخالت در کارهای پزشکی مرتکب شده است و برایش در آن زمان زندان در نظر گرفته می‌شد.

پذیرش بیمار در شرایط اورژانس، در محل کار و خارج از محل کار:

دکتر آیرج کی‌پور:  آیا نپذیرفتن بیمار جرم است؟ چه موقعی پزشک می‌بایست بیمار را بپذیرد و چه موقعی می‌تواند از پذیرش بیمار خودداری کند. قانون چه می‌گوید؟

دکتر ذبیح الله واحدی:   بیمار دو حالت دارد: یک بیمار اورژانس و یک بیمار غیر اورژانس. بیمار غیر اورژانس مثلاً یک مریضی می‌خواهد جراحی بینی انجام دهد و می‌گوید انحراف بینی دارد و عمل زیبایی می‌خواهد انجام دهد یا کسی می‌گوید من چشمم کم سو شده و به من عینک بدهید و پزشک می‌گوید نمی‌خواهد این‌کار را انجام دهد.

اما در مورد اورژانس به موجب قانونِ لایحه خودداری از کمک به مصدومان و رفع خطرات جانی مصوب سال ۱۳۵۴، در آن‌جا هر کس به حکم وظیفه و تخصص انجام کاری داشته باشد مانند پزشک در مورد بیماران اورژانس که اقدام فوری لازم است، بایستی انجام دهد و اگر نکند حکم زندان تعیین شده است و بعد برای این قانون آیین‌نامه اجرایی را گفته دولت تعیین کند. آئین‌نامه اجرائی مورد اورژانس را تعریف کرده است که اورژانس چیست. اورژانس به مواردی اطلاق می‌شود که خطر جانی یا نقص عضو برای بیمار وجود داشته باشد.

آقای دکتر آیرج کی‌پوراین قانوناً فقط شامل جایی می‌شود که پزشک کار می‌کند. شامل خارج از محل کار پزشک هم می‌شود؟ چون اگر پزشک خارج از محدوده خودش طبابت کند جرم محسوب می‌شود.

دکتر ذبیح الله واحدیاگر شما در خیابان شخصی را مشاهده کنید که در جوی آب در حال غرق شدن است و می‌توانید کمک کنید و خودداری می‌کنید این کار جرم است حتی اگر شخص عادی است. این قانون برای کسی که تخصص دارد مسئولیت ویژه قائل شده و به پروانه مطب کاری ندارد.

دکتر آیرج کی‌پور :  فرض کنیم شخصی در حالت ویژه راه تنفسی اش بسته شده است و احتیاج دارد که ما راه هوایی او را باز کنیم. جان بیمار در خطر و وقت تنگ است. این‌جا ما کار جراحی را سریع باید انجام بدهیم. به هر وسیله‌ای، استریل باشد یا نه ولی اگر این‌کار را انجام دهیم جرم به حساب می‌آید. چون عواقبی دارد که می‌تواند گریبان شخص را بگیرد. براساس قانون باید چه کار کنیم.

دکتر ذبیح الله واحدی: اجازه دهید این مطلب را در جای خود در جلسات آینده بحث کنیم ولی به طور کلی باید عرض کنم براساس قانون ضمن این‌که پزشک و مراکز درمانی موظف به درمان بیمار اورژانس می باشند یا هر کسی که توانائی انجام آن را دارد در عین حال نسبت به درمانی که انجام می دهد یا کمکی که می کند از حیث رعایت مقررات فنی و تشریفاتی مسئولیت دارد. به‌عبارت دیگر اورژانس بودن درمان، رافع مسئولیت درمان‌گر در انجام درمان صحیح نمی‌باشد

منتهی چند نکته باید مورد توجه واقع شود: اول این که اقدام درمانی برای بیمار در  معرض خطرجانی و اورژانس تکلیف است،  ثانیا این که امدادگر باید توانایی انجام این کار را داشته باشد و برای خودش هم خطری نباشد . بنابراین اگر کسی تخصص و توانایی انجام درمان را نداشته باشد مواجه با تکلیف نیست. لیکن اگر توانایی و تخصص آن را داشت و انجام داد مسئول حسن انجام عمل می‌باشد.

(در نشست‌های آتی در این باره گفتمان خواهیم داشت و مزایا و معایب آن‌ها را خواهیم گفت)

ادامه بحث در شماره آینده

3,515 دیدگاه برای “اولین نشست حقوقی سال ۱۳۹۵ انجمن دندانپزشکان عمومی ایران
 1. Do you have any exams coming up? kamagra DOT officials said they recognized that the project was an imperfect solution. But they said they had still seen collisions plummet by as much as 80 percent after installation of fencing along the Glenn Highway, where there are also gaps.

 2. An accountancy practice https://www.drugonsale.com cheap order drugs The fact that nearly everyone on the planet is exposed to outdoor pollution could prompt governments and other agencies to adopt stricter controls on spewing fumes. Straif noted that WHO and the European Commission are reviewing their recommended limits on air pollution.

 3. How many weeks’ holiday a year are there? https://www.drugonsale.com cheap order drugs All four of the men denied the charges. Three of them said they were never on the bus while a fourth admitted driving the vehicle but said he knew nothing of the crime. The prosecution said mobile phone records, CCTV footage, DNA evidence and bite marks on the woman’s body placed the men at the scene.

 4. Where do you come from? cheap order drugs East Texans are invited to “dance away domestic violence” this weekend in downtown Tyler. October is Domestic Violence Awareness Month, and to celebrate, the East Texas Crisis Center is holding the “Dance Away Domestic Violence” event to bring awareness and education about domestic violence …

 5. Have you seen any good films recently? cheap order drugs On Wednesday, Mervyn King’s replacement as Governor of the Bank of England held a press conference to announce Britain’s new economic policy. He is Canadian Mark Carney, a George Clooney look-alike who was personally headhunted by Chancellor George Osborne. Carney explained (very politely) that he was, in effect, tearing up the Bank’s traditional approach to monetary policy. Inflation was no longer the only, or even the main, policy benchmark. Instead it is unemployment.

 6. I’m really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any browser compatibility issues? A few of my blog readers have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any solutions to help fix this problem?

 7. Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 8. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 9. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days..

 10. A powerful share, I just given this onto a colleague who was doing a little bit analysis on this. And he in fact purchased me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying extra on this topic. If potential, as you turn out to be experience, would you thoughts updating your blog with more details? It’s extremely useful for me. Huge thumb up for this blog submit!

 11. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 12. Thank you for sharing excellent informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you’ve on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and just couldn’t come across. What a perfect website.

 13. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 14. It’s actually a nice and useful piece οf info. I’m happy tһat
  you simply shared this heⅼpful informatіon with us.

  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 15. I’m impressed, I have to say. Actually rarely do I encounter a weblog that’s each educative and entertaining, and let me let you know, you will have hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the problem is something that not enough individuals are speaking intelligently about. I am very completely satisfied that I stumbled across this in my search for something referring to this.

 16. hello!,I like your writing very much! share we communicate more about your post on AOL? I require a specialist on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 17. Unquestionabⅼy believe that whіch you stated. Your favorite
  justificаtion seemed to be on the ѡeb the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while ρeopⅼe think about worrieѕ
  tһat they plainly do not know about. You managed to hit
  the nail upon the top and also defined out tһe whole thing without havіng side effect , ρeople
  can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 18. І was reсommended this blog by my cousin.
  I’m not sure whether this post is wrіtten by him as nobody else know such detailed about my trouble.
  You are wonderfսl! Thanks!

 19. Hello! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this problem. If you have any recommendations, please share. Thank you!

 20. Everything pսbⅼished made a bunch of sense.
  But, think on this, what if you added a little information? I mean, I dоn’t want to tell you how to run yօur website, but whɑt if you addeⅾ something that ɡrabbed
  people’s attention? I mean اولین نشست حقوقی سال ۱۳۹۵ انجمن دندانپزشکان عمومی ایران | خبرگزاری انجمن دندانپزشکان عمومی
  ایران is kinda vanilla. You should pеek at Yahoo’s home
  page and see how they create article titles tⲟ get people to opеn the links.
  You might aⅾd a related video or a related picture or two tօ grab
  readers excіted about everything’ve got to say.
  In my opinion, it migһt make your posts a little liѵelier.

 21. Attractive element of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to claim that I acquire actually loved account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment or even I fulfillment you get right of entry to constantly rapidly.

 22. Hmm it lߋoks like your site ate my fiгst comment (it was extremely long) ѕo I gսess I’ll just sum it up what I had written and
  say, I’m thoroughly enjoying ʏour blog. I as well am an aspiring blog writer but
  I’m still new to everything. Do you һave any recommendations
  for fіrst-time blog writers? I’d certainly appreciatе it.

 23. I came here to study kamagra This is a type of cookie which is collected by Adobe Flash media player (it is also called a Local Shared Object) – a piece of software you may already have on your electronic device to help you watch online videos and listen to podcasts.

 24. Tоday, while I was at work, my cousin stole my iPaɗ
  and tested to see if it can survive а ۴۰ foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is entireⅼy off topic but I had to share
  it ԝith someone!

 25. I’m a partner in kamagra Producers were reported scheduling meetings to discuss how to move forward with story lines and other issues without Monteith’s character, Finn Hudson. Industry experts say the actor’s death will have a profound impact on the FOX series and pose significant creative challenges.

 26. I’d like to transfer some money to this account cheap order drugs Christofferson said having women at home remains an essential part of society and cautioned against blurring feminine and masculine differences. He encouraged women to dress modestly, and be good and virtuous. “We have enough women of fame and fortune; we need more women of faith,” he said repeating what a former high-ranking woman in the church said.

 27. A First Class stamp https://www.drugonsale.com kamagra * Retailers Wal-Mart Stores Inc, Macy’s Inc,Kohl’s Corp and Nordstrom Inc are reportingtheir second-quarter results this week. All eyes will be ontheir early reads about back-to-school sales and the outlook forthe rest of the year, with analysts expecting Wal-Mart to be aseason winner because its discount positioning can betterresonate with consumers pressured by the payroll tax rise andother economic concerns. ()

 28. It’s funny goodluck https://www.drugonsale.com purchase medication online
  More pressure for Spanish Prime Minister Mariano Rajoy from the former People’s Party Treasurer Luis Bárcenas who testified in court on Monday. Bárcenas is accused of amassing a slush fund used to finance the party and give gifts to its officials.

 29. I’m only getting an answering machine purchase medication online
  “Kris has known the day of the separation announcement for some time now,” a well-placed Kardashian insider tells Confidenti@l. “But she needed to time it publicly so it made sense with the show, so as to not alienate fans and not lose any more viewers.”

 30. A Second Class stamp https://www.drugonsale.com purchase medication online
  Krejcir, an associate of Jackson and Louca, eluded a police raid on his Czech villa in 2005 and turned up in South Africa in 2007, where he has fought extradition attempts. While in South Africa, Krejcir was charged with robbery and insurance fraud in unrelated cases, but the charges were dropped.

 31. Could I have , please? https://www.drugonsale.com purchase medication online
  * After two months in jail, former Liberal Senator RaymondLavigne is expected to petition the Ontario Parole Board onTuesday to serve the last four months of his sentence from home,according to reports. Lavigne was convicted of fraud in March2011 after making false travel claims and found guilty of breachof trust. ()

 32. What do you like doing in your spare time? kamagra Also this weekend, Sony released “Captain Phillips” in 800theaters on Saturday to build advance buzz ahead of its widerelease next Friday. The film stars Tom Hanks as the leader of aship hijacked by Somali pirates. A Sony spokesman said he didnot have a dollar estimate for Saturday’s showing but saidtheaters were 75 percent full.

 33. I’ve just started at cheap order drugs Proud nations; like Iran or alike, can not be subjugated long to please others. “Boot on the neck” policy was the cause of hatred, armed conflicts, and instability in the region.  Advocates of this doctrine can not rule out position reversal when they feel other’s “boots on their necks”.  Peace is the best civilized way of survival, though not easily reached, yet it can be achieved by persistence and perseverance.  IAEA should be trusted to monitor and dismantle any military nuclear program in Iran and Israel too.  World powers must also cut and/or scale their nuclear arms.  It is time the world shifts of weapons to kill to equipments to build.  

 34. I do not еven understand how I finisheԁ up herе, bսt I thought this put up used to be
  ɡood. I do not recognize who yօu агe but definitеly you are going to a
  famouѕ blogger if you aren’t aⅼready. Chеers!

 35. Hello there, simply changed into alert to your weblog thru Google, and located that it’s really informative. I’m going to watch out for brussels. I’ll be grateful when you proceed this in future. A lot of other folks will likely be benefited out of your writing. Cheers!

 36. Τerrific ρost however , I was wanting to know if you could wгite a litte more on this topic?
  I’d be very thankful if you cօuld eⅼaborate a little bit more.

  Many thanks!

 37. I’ll rigһt ɑwаy graѕp your rss as I can not to find your email subscription link or newsletter service.
  Do you have any? Please allow me recognize in order that I could subscribe.
  Thanks.

 38. My programmer is trying t᧐ convince me to move to .net from PHP.
  I have always dislikеd the idea because of the сosts. But he’s tryiong none the
  less. I’ᴠe been using Movable-type on numerous websites for about a year and
  am anxious about switching to another platform. I have heard very good things about blogengіne.net.
  Iѕ there a way I can transfer all my wordpress content
  into it? Any help would be greatly appreciated!

 39. Hey there I am so grateful I found your blog, I really found you by error, while I was browsing on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the excellent work.

 40. Excellent post. I used to be checking constantly this blog and I am impressed! Very useful information specially the remaining section 🙂 I take care of such information much. I used to be seeking this particular information for a very long time. Thanks and best of luck.

 41. May I ѕimply say what a comfort to uncover an individual who actually undeгstands
  what they are discussing on the net. You definitely understand
  how to bring a ρroblem to light and make it important.
  More and more people ought to read this and understand this side of
  the story. I was surprised you are not more popular
  because you most certainly have the gift.

 42. Thankѕ for your personal marvelous posting!
  I really enjoyed reading it, you could be a great author.
  I will make sure to bookmark your blog and may come back latеr on. I
  want to encoᥙrage you to ⅽontinue your
  great writing, have a nice afternoon!

 43. The following time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I do know it was my option to learn, but I really thought youd have something fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you can repair in case you werent too busy looking for attention.

 44. I was curious if you ever thought of changing the structure of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 45. Attraⅽtive section ߋf content. I jսst stumbled upon your
  web sіte and in accession capital to assert that I get actually enjoyеd account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to yοur feeds and even I achievemеnt yⲟu
  accesѕ consistently fast.

 46. I?¦ve been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Studying this information So i am satisfied to convey that I’ve an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most no doubt will make sure to don?¦t forget this site and give it a glance on a continuing basis.

 47. I ҝnow this if off toрic but I’m looking into starting my own weblog and was
  curious what all is needed to get setup? I’m assuming haѵing
  a blⲟg like yourѕ would cost a pretty pеnny?
  I’m not verу intеrnet smart so I’m not 100% certain. Any
  recommendations or advice would be ɡreatly appreciated.
  Cheers

 48. Ӏ ɑm really impressed with your writіng skills
  as ѡell as with the layⲟut on your weblog. Is this a paid theme or did you
  modify it youгself? Eitһer waʏ keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great bloց like this one these
  days.

 49. Nice poѕt. I learn something totally new and challengіng on sites I stumbleupon on a daily basis.

  It will always be eҳciting to read content from other writers and use a
  little sоmething from other web sites.

 50. Greetingѕ from California! I’m Ьⲟred at work
  so I deciԁed to cheϲk out your site on my іphone during
  lunch break. I love the information you providе here and ϲаn’t wait to take a
  look when I get home. I’m amazеd at how quick youг blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good sіte!

 51. Wave goodbye to those days when you had to push and pull your way through frantic mobs of stressed out shoppers that begin months before Christmas rush at the toy store just to make sure your kids got the present they want from Santa this year; or because you decided to get a couple last minute Christmas stocking stuffers. With online Christmas catalogs, you have everything spread before you at your fingertips. All you need is a sharp eye and a knack for online shopping and you can find those perfect ornaments or gifts.
  https://www.cheapencorner.com/Coffee/

 52. I and also my guys were found to be digesting the good techniques located on your website and then quickly came up with a horrible suspicion I had not expressed respect to the site owner for them. All of the guys came absolutely glad to learn all of them and already have sincerely been tapping into these things. Thank you for turning out to be considerably helpful and for picking out varieties of magnificent useful guides most people are really needing to be aware of. My very own sincere regret for not expressing gratitude to you sooner.

 53. Simply wish too saay your article is as amazing.

  The clearness in your post is jus spectacular and i
  can assume you’re an expertt on this subject. Well with your permission leet me to grab your
  feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a mijllion and pleease keep up the enjoyable work.

 54. Do yߋu mind if I գuote a few of your articles as long as I provide credit and sourceѕ back to your site?

  My blog is in the exact same niche as yours and my users would ceгtainly
  benefit from a lot of the infοrmation you present here.
  Pleaѕe let me know if this ok with you. Thankѕ a
  lot!

 55. You actually make it appear really easy along with your presentation but I to find this topic to be really something which I feel I might by no means understand. It sort of feels too complex and very huge for me. I’m taking a look forward on your subsequent post, I¦ll attempt to get the hold of it!

 56. I like it! Interesting information over this website. It is pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.| I couldn’t refrain from commenting. I have spent 2 hours looking for such tips. I’ll also share it with some friends interested in it. I’ve just bookmarked this website. Now with the job done, I going to visit some Russia model Cams. Thanks!! Regards from Russia WM!

 57. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What an ideal site.

 58. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossips and internet and this is really annoying. A good site with exciting content, that is what I need. Thank you for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 59. Thank you for every other great post. Where else could anyone get that type of info in such an ideal way of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the search for such information.

 60. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

 61. What i do not understood is if truth be told how you are now not actually a lot more well-liked than you may be now. You’re so intelligent. You know thus considerably in the case of this matter, made me in my opinion consider it from so many varied angles. Its like men and women aren’t interested until it¦s something to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs great. Always care for it up!

 62. hey there and thank you on your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did on the other hand expertise a few technical issues the use of this website, as I experienced to reload the web site many times prior to I may get it to load correctly. I have been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, however slow loading cases instances will often have an effect on your placement in google and can injury your high quality rating if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot extra of your respective exciting content. Ensure that you replace this once more very soon..

 63. Thank you so much for giving everyone an exceptionally memorable possiblity to read in detail from this website. It is always so sweet and packed with a great time for me and my office mates to search the blog not less than 3 times every week to learn the newest issues you have got. And indeed, we’re usually fulfilled concerning the excellent advice you serve. Selected two points in this posting are ultimately the most impressive we have had.

 64. Hello! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 65. Thanks for your submission. I also believe laptop computers have grown to be more and more popular lately, and now in many cases are the only type of computer included in a household. The reason being at the same time that they’re becoming more and more inexpensive, their working power keeps growing to the point where there’re as effective as desktop from just a few years back.

 66. Hello there friend! Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift. Again thanks alot for this!

 67. Thanks for the recommendations you have shared here. Something else I would like to convey is that laptop or computer memory needs generally go up along with other improvements in the technological innovation. For instance, any time new generations of cpus are brought to the market, there is usually a related increase in the dimensions calls for of both the computer system memory as well as hard drive space. This is because the software program operated by these processor chips will inevitably boost in power to make new engineering.

 68. One thing I’d prefer to say is that before obtaining more laptop or computer memory, have a look at the machine directly into which it would be installed. If the machine will be running Windows XP, for instance, the actual memory threshold is 3.25GB. Putting in over this would just constitute a new waste. Be sure that one’s motherboard can handle your upgrade amount, as well. Interesting blog post.

 69. Thanks for helping me to acquire new tips about desktops. I also contain the belief that one of the best ways to maintain your notebook computer in best condition is a hard plastic material case, or even shell, that suits over the top of one’s computer. A lot of these protective gear will be model unique since they are manufactured to fit perfectly within the natural covering. You can buy these directly from the seller, or via third party sources if they are intended for your notebook computer, however only a few laptop may have a spend on the market. Once again, thanks for your guidelines.

 70. Real education therefore means self-realization, realization of the spiritual identity of man. Real education begins with an enquiry into the self and its origin. Any education which does not address this pertinent issue, or lead to such realization must be considered avidya, or nescience.

 71. Things i have observed in terms of laptop memory is always that there are technical specs such as SDRAM, DDR and the like, that must go with the requirements of the motherboard. If the pc’s motherboard is pretty current and there are no os issues, improving the memory space literally normally requires under an hour or so. It’s on the list of easiest pc upgrade procedures one can imagine. Thanks for giving your ideas.

 72. One thing I’d prefer to say is always that before buying more personal computer memory, consider the machine in which it is installed. In the event the machine can be running Windows XP, for instance, the particular memory threshold is 3.25GB. Applying above this would easily constitute any waste. Be sure that one’s mother board can handle this upgrade volume, as well. Great blog post.

 73. Good day! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My blog discusses a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 74. Hello there friend! Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I?d prefer to use some with the content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing. Again thanks alot for this!

 75. You really make it appear so easy with your presentation but I in finding this topic to be really something which I think I might by no means understand. It sort of feels too complex and extremely vast for me. I’m looking ahead for your next publish, I¦ll try to get the hang of it!

 76. Thanks for the strategies presented. One thing I also believe is the fact that credit cards presenting a 0% monthly interest often appeal to consumers together with zero monthly interest, instant endorsement and easy on-line balance transfers, but beware of the top factor that may void the 0% easy neighborhood annual percentage rate and to throw anybody out into the very poor house rapidly.

 77. Thanks for these guidelines. One thing I additionally believe is always that credit cards featuring a 0% rate of interest often bait consumers together with zero rate, instant acceptance and easy on the web balance transfers, but beware of the main factor that is going to void your 0% easy neighborhood annual percentage rate as well as throw you out into the poor house rapid.

 78. Schöne ruhige 1-Zimmer Wohnung / Küche / BAD / WC / SAT-TV / Internet / Waschmaschine Im Grünen gelegene, komfortable, am Ende einer Sackgasse, helle ruhige 1-Zimmerwohnung mit separatem, eigenem Eingang. Die Wohnung wurde im Mai 2018 komplett renoviert und Neu eingerichtet. Parkplatzmöglichkeiten gibt es auf der öffentlichen Straße und sind in der Regel immer vorhanden. Die Wohnung hat einen 40 Zoll Sat-TV, eine Waschmaschine, sowie Internet (Wlan) gegen eine kleine Gebühr. Ein Bügeleisen und Bügelbrett sind ebenfalls forhanden. In der Küche finden Sie neben einem Backofen mit Cerankochfeld, eine Geschirspülmaschine, einen Kühlschrank mit 4-Sterne Gefrierfach, eine Kaffeemaschine ,Wasserkocher sowie einen Toaster. Der Schoko- “laden“ Werksverkauf der Weltberühmten Marke Ritter Sport sowie das Ritter Museum und das Ritter Museums-Café erreichen sie nach ca. 450 Meter bzw. 6 Minuten zu Fuß. Für Naturliebhaber lädt der schöne Schönbuch-Wald direkt vor der Haustüre zu Spaziergängen oder Wanderungen ein. Waldenbuch liegt am Nördlichen Rand des Waldgebiets und gleichnamigen Naturparks Schönbuch ca. 17 km südlich von Stuttgart und hat ca. 8500 Einwohner. Nach Böblingen sind es ca.14 km, nach Tübingen ca. 19 km und zur Messe Stuttgart ca. 12 km. Idyllisch im Tal gelegen strahlt Waldenbuch heute mit seinen Fachwerkhäusern, Brunnen und Staffeln im historischen Altstadtkern einen ganz besonderen Charme aus. Sowohl die Stadtkirche St. Veit mit ihrem 36 Meter hohen Kirchturm als auch das wunderschöne Schloss begeistern die Gäste. 24h Check-In nach Absprache möglich Lebensmitteldiscounter wie Lidl, DM-Drogerie-Markt, Penny Markt und Getränkemarkt erreicht man zu Fuß in ca. 5 bis 20 Minuten. Durch die ruhige aber dennoch zentrale Lage der Wohnung ist man mit dem Auto in kurzer Zeit in Stuttgart, Tübingen, Esslingen, Böblingen der Outlet-Stadt Metzingen oder Sindelfingen.

 79. Great V I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 80. I?¦m no longer positive the place you’re getting your information, however good topic. I must spend a while learning much more or understanding more. Thanks for excellent info I was on the lookout for this info for my mission.

 81. TOP !!! Schöne ruhige 1-Zimmer Wohnung / Küche / BAD / WC / SAT-TV / Internet / Waschmaschine Im Grünen gelegene, komfortable, am Ende einer Sackgasse, helle ruhige 1-Zimmerwohnung mit separatem, eigenem Eingang. TOP !!!Die Wohnung wurde im Mai 2018 komplett renoviert und Neu eingerichtet. TOP !!! Parkplatzmöglichkeiten gibt es auf der öffentlichen Straße und sind in der Regel immer vorhanden. TOP !!! Die Wohnung hat einen 40 Zoll Sat-TV, eine Waschmaschine, sowie Internet (Wlan) gegen eine kleine Gebühr. Ein Bügeleisen und Bügelbrett sind ebenfalls forhanden. In der Küche finden Sie neben einem Backofen mit Cerankochfeld, eine Geschirspülmaschine, einen Kühlschrank mit 4-Sterne Gefrierfach, eine Kaffeemaschine ,Wasserkocher sowie einen Toaster. Der Schoko- “laden“ Werksverkauf der Weltberühmten Marke Ritter Sport sowie das Ritter Museum und das Ritter Museums-Café erreichen sie nach ca. 450 Meter bzw. 6 Minuten zu Fuß. Für Naturliebhaber lädt der schöne Schönbuch-Wald direkt vor der Haustüre zu Spaziergängen oder Wanderungen ein. Waldenbuch liegt am Nördlichen Rand des Waldgebiets und gleichnamigen Naturparks Schönbuch ca. 17 km südlich von Stuttgart und hat ca. 8500 Einwohner. Nach Böblingen sind es ca.14 km, nach Tübingen ca. 19 km und zur Messe Stuttgart ca. 12 km. Idyllisch im Tal gelegen strahlt Waldenbuch heute mit seinen Fachwerkhäusern, Brunnen und Staffeln im historischen Altstadtkern einen ganz besonderen Charme aus. Sowohl die Stadtkirche St. Veit mit ihrem 36 Meter hohen Kirchturm als auch das wunderschöne Schloss begeistern die Gäste. 24h Check-In nach Absprache möglich Lebensmitteldiscounter wie Lidl, DM-Drogerie-Markt, Penny Markt und Getränkemarkt erreicht man zu Fuß in ca. 5 bis 20 Minuten. Durch die ruhige aber dennoch zentrale Lage der Wohnung ist man mit dem Auto in kurzer Zeit in Stuttgart, Tübingen, Esslingen, Böblingen der Outlet-Stadt Metzingen oder Sindelfingen.

 82. Thanks for this article. I’d also like to convey that it can be hard when you’re in school and simply starting out to create a long credit score. There are many scholars who are simply just trying to make it through and have a lengthy or good credit history can occasionally be a difficult element to have.

 83. Interesting blog post. The things i would like to contribute is that laptop memory ought to be purchased if the computer is unable to cope with that which you do with it. One can mount two RAM boards having 1GB each, by way of example, but not certainly one of 1GB and one with 2GB. One should look for the manufacturer’s documentation for one’s PC to ensure what type of memory it can take.

 84. Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very useful information specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this certain information for a very long time. Thank you and good luck.

 85. What i do not understood is in reality how you’re no longer actually much more neatly-liked than you might be now. You’re so intelligent. You recognize thus considerably when it comes to this topic, made me in my opinion believe it from numerous various angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated until it’s one thing to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs great. Always handle it up!

 86. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 87. Ali Hamza Builder Construction Services Limited has a to a great degree master and energetic gathering administered to the administration and improvement of Health, Safety, Environmental and in a general sense more. Our customers are regarded our Construction Company which is Best Construction Services. It is outstanding among other Lahore Construction Services.

 88. Needed to draft you the bit of note so as to say thank you once again for your precious strategies you’ve shared on this page. It has been simply incredibly open-handed with people like you in giving publicly what a number of people would’ve marketed as an e-book in order to make some dough for themselves, mostly considering that you could have tried it if you ever decided. The guidelines additionally worked to be a fantastic way to be aware that other people online have the same dreams like my personal own to realize whole lot more on the subject of this problem. I am sure there are numerous more fun instances in the future for individuals who view your site.

 89. I kind of agree with everything said here. There’s just one problem. It doesn’t talk about what’s the best site to join to get laid. That’s the most important part of it all. If you’re wanting to get laid, then this is the site for you https://t.irtyf.com/hkz06n8e68?offer_id=3785&aff_id=29696&nopop=1 You’re going to get some pussy there. Don’t beat off tonight. Get yourself some action. You can beat off tomorrow. Today is your day to get some pussy.

 90. Howdy! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My website goes over a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 91. Thank you for posting this awesome article. I’m a long time reader but I’ve never been compelled to leave a comment. I subscribed to your blog and shared this on my Facebook. Thanks again for a great article!

 92. I just want to tell you that I’m very new to blogging and site-building and honestly liked this website. Likely I’m want to bookmark your blog post . You really have really good articles. Many thanks for sharing with us your blog.

 93. I just want to say I am just all new to blogging and site-building and absolutely loved you’re web site. More than likely I’m going to bookmark your blog post . You absolutely come with tremendous well written articles. Thanks for sharing with us your website page.

 94. A few things i have observed in terms of laptop or computer memory is always that there are requirements such as SDRAM, DDR and so forth, that must match up the features of the motherboard. If the personal computer’s motherboard is rather current while there are no os issues, updating the memory literally usually takes under an hour. It’s on the list of easiest computer system upgrade methods one can picture. Thanks for discussing your ideas.

 95. One thing I want to say is that often before getting more pc memory, look into the machine directly into which it would be installed. If your machine is actually running Windows XP, for instance, the memory threshold is 3.25GB. Putting in above this would easily constitute some sort of waste. Make sure one’s motherboard can handle the upgrade quantity, as well. Thanks for your blog post.

 96. Good blog post. The things i would like to add is that computer system memory should be purchased but if your computer can’t cope with whatever you do along with it. One can put in two RAM memory boards of 1GB each, for example, but not certainly one of 1GB and one with 2GB. One should always check the manufacturer’s documentation for own PC to be certain what type of memory is essential.

 97. The things i have seen in terms of laptop or computer memory is there are requirements such as SDRAM, DDR and many others, that must fit in with the specific features of the motherboard. If the computer’s motherboard is rather current and there are no computer OS issues, replacing the memory space literally normally requires under a couple of hours. It’s on the list of easiest laptop or computer upgrade procedures one can imagine. Thanks for revealing your ideas.

 98. I’ve learned newer and more effective things via your weblog. One other thing I’d really like to say is that often newer pc os’s usually allow a lot more memory to be utilized, but they additionally demand more memory simply to run. If your computer cannot handle much more memory as well as the newest application requires that memory space increase, it is usually the time to shop for a new Laptop. Thanks

 99. Thanks for your tips. One thing I’ve noticed is the fact banks as well as financial institutions really know the spending habits of consumers and as well understand that many people max away their credit cards around the holiday seasons. They correctly take advantage of this particular fact and then start flooding your own inbox and snail-mail box using hundreds of no interest APR card offers soon after the holiday season closes. Knowing that in case you are like 98% of all American community, you’ll hop at the possiblity to consolidate credit card debt and shift balances to 0 APR credit cards.

 100. Thanks for these tips. One thing I also believe is credit cards offering a 0% interest often appeal to consumers in zero monthly interest, instant authorization and easy on-line balance transfers, nevertheless beware of the real factor that may void your own 0% easy neighborhood annual percentage rate and throw one out into the poor house quick.

 101. Havinng read this I thought it was extremely informative.
  I appreciate you spending some time annd effort to put
  this content together. I once again fiond myself personally spending a
  lot of time both readiong and leaving comments.
  But so what, it was still worth it!

 102. Thank you for publishing this awesome article. I’m a long time reader but I’ve never been compelled to leave a comment. I subscribed to your blog and shared this on my Twitter. Thanks again for a great article!

 103. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossips and web and this is actually irritating. A good blog with exciting content, that’s what I need. Thanks for keeping this website, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 104. We all want our computers to operate at reasonable speed. It is very annoying and frustrating to work on a computer which is slow to respond, lags and shuts down from time to time. This is a common occurrence with older computers. Due to negligence and passage of time, the computer slows down and starts crashing. While some people may purchase a new computer altogether, or format the system entirely, we have a more straightforward solution. Get Norton Utilities 16. This program, manufactured by Symantec Corporation under the Norton brand is a PC clean up tool.

 105. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 106. You actually make it seem so easy together with your presentation but I to find this matter to be really something which I feel I’d by no means understand. It kind of feels too complex and very broad for me. I’m having a look ahead to your next post, I?¦ll attempt to get the dangle of it!

 107. Attractive portion of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing on your augment or even I success you get right of entry to constantly quickly.

 108. It’s the best time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy. I’ve read this put up and if I may I wish to counsel you some fascinating things or advice. Maybe you can write subsequent articles regarding this article. I want to read more issues approximately it!

 109. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and
  said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 110. I am extremely impressed with your writing skills as well as
  with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you
  modify it yourself? Either way keep uup the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days.

 111. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your website? My blog site is in the exact same niche as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Thanks a lot!

 112. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 113. NEAUVIA,歐洲血統透明質酸,目前遍布於全世界۵۶個國家,行政總部在瑞士,卻是源自於意大利的品牌。採用۲۱世紀先進的技術,提取出前所未有的高純度透明質酸,迅速的在全球攻占市場,卓越的品質,領先的技術和平民的價位,已經逐漸的出現在大眾的視線裡,被越來越的人使用。NEAUVIA以系列分女性專用和男性專用,大中小分子以及唇部專用和私處專用,其中私處專用己經在國內一些比較大的整形機構普遍使用。素材提取無與倫比的純淨,運用嶄新PEG鏈結技術-更安全

 114. CO2激光(CO2 laser / 二氧化碳激光)的波長是۱۰۶۰۰nm,照射到皮膚上會被皮膚的水份吸收,瞬間將皮膚有問題的組織氣化。CO2激光可以用來消除各種皮膚問題包括疣、癦、痣、脂溢性角化、粉刺和汗管瘤等。當治療後,您的皮膚需要۵至۱۰天時間復原。期間保持傷口清潔便可。優點:CO2激光所切割的深度比刮除術較深,亦較精準。可以處理較深層的皮膚問題,例如去除癦、油脂粒、肉粒、疣、珍珠疣、角質增生等。其復原亦較快,減少留下疤痕的機會。它最大的優點在於,能夠進一步減少激光治療過程當中的熱損傷反應,提升了激光治療的安全性,治療過程中幾乎沒有疼痛感

 115. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 116. 全「身」趨勢!LSD真空無痛技術,無需使用冷凍啫喱,比傳統激光脫毛更安全,更舒適,更快捷。腿部背部永久脫毛,只需۱۵分鐘!最快激光脫毛科技 配以۲۲x35mm 及 ۹x9mm 治療機頭,比其他品牌之۲۴mm為大,覆蓋肌膚範圍更廣。 因而更能縮短療程時間及次數。專為亞洲皮膚而設 因應不同膚色設定不同能量,無論膚色較深或較白均適用 最舒適及最有效的激光脫毛體驗 (與۷۵۵nm及۱۰۶۴nm作比較) 設真空脫毛技術 LUMENIS LightSheer® Desire 激光脫毛儀備有真空脫毛技術,令激光能量更集中聚焦,達至更快及更有效之療程效果。

 117. 高能聚焦量超聲波( HIFU )以物理性聚焦集中成一點, 快速穿透皮膚真皮及脂肪層面直達面部表淺肌肉腱膜系統( SMAS )層令其組織細胞分子高速磨擦 , 瞬間升溫至۶۰ -۷۰ 度,令整個表淺肌肉腱膜系統( SMAS )受熱收縮,形成熱固化區域, 令結綈組織同時拉緊,達到拉皮防皺及美容效果。SMAZ聚焦超聲波提供了最有效的HIFU能量收緊皮膚及刺激胶原蛋白新生,提升彈性,恢復更緊緻的皮膚和更年輕的美貌。

 118. 大部份曾經生育或經歷更年期的女性都會面臨私密深處及外觀鬆弛問題,不單會影響自信心和伴侶的親密體驗,更有機會造成容易積菌及尿滲等健康問題。全港首部 Venus Fiore閨密儀 RF射頻 私密緊緻療程 專門針對私密各處包括陰道、陰唇及陰阜的專用治療頭,全面改善鬆弛問題;每個治療頭均採用一次性即棄治療蓋,確保衛生。還有ATC自動控溫綜合系統,讓療程的治療溫度被有效監控,療程自然更安全、更有效達至預期效果。全港首部 Venus Fiore閨密儀 RF射頻 私密緊緻療程Venus Fiore集中為女性私密之處提供最到位的呵護,專注重整陰道健康、收緊鬆弛陰唇和改善陰阜肥大問題。關鍵在於Venus Concept的王牌─糅合多極射頻與磁力脈衝的(MP)2磁頻專利技術,發揮提升細胞活躍度、重塑同時增加膠原蛋白、刺激毛細血管新生等作用,達至調整陰道濕潤度、pH值的效果,更重要的是顯著改善陰道彈性,使其回復年輕狀態。

 119. IELLIOS是由歐盟資助倫敦大學細胞重建研究所研究. 採用諾貝爾生理醫學獎科技 , 透過”納米能量電流” 以最親膚與迅速導入的方式 , 利用電腦化系統去令皮膚再生 , 令皮膚組織在無創傷的情況下自然更新及收緊 . 這治療是無創無痛的 . 完成治療後亦沒有傷口 . 我們是香港第一引入IELLIOS的機構 , 醫生會根據客人不同情況去為你設計不同的組合 .在外國IELLIOS受到很多荷里活明星, 歌手以至政客的追棒 , Madonna的facialist kate somer -field就常用IELLIOS為她護理肌膚 , 令۵۲歲的她肌膚輪廓均保持於۳۰歲的狀態. IELLIOS的訊號技術,採用心臟起博起原理,活躍無法正常運作的心臟細胞。訊號技術可活化及修復愛損皮膚,透過傳送訊號,激活靜止的細胞。IELLIOS的訊號技術給予細胞指令,引發細胞再次生長,令肌膚重回年輕。

 120. Hi just wanted to give you a brief heads up and
  let you know a few of the images aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same
  results.

 121. I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else
  encountering problems with your blog. It appears as if some of the written text on your content are
  running off the screen. Can somebody else please comment and
  let me know if this is happening to them as well? This may be a issue with
  my web browser because I’ve had this happen previously. Appreciate it

 122. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point.

  You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just
  posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?