وحدت رویه دانشگاه های علوم پزشکی کشور و مراکز تصمیم گیرنده در برخورد با بازگشایی مطب های دندانپزشکی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بسمه تعالی

شماره:۱۰۹۰۳/ب/۹۹
تاریخ:۱۳۹۹/۰۲/۰۸

🔷موضوع: وحدت رویه دانشگاه های علوم پزشکی کشور و مراکز تصمیم گیرنده در برخورد با بازگشایی مطب های دندانپزشکی

———————————
شماره ثبت نامه در وزارتخانه: پ/۱/۱۰۲
تاریخ ثبت نامه: ۰۸/۰۲/۱۳۹۹

🔶 همکار محترم جناب آقای دکتر علی اکبر حق دوست

✅ معاون محترم آموزشی وزیر، رییس کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی

✍️ با سلام و احترام ، امیدواریم با حضور جناب عالی در عرصه آموزش پزشکی، اعتلاء انجمن های علمی کشور و ایجاد فضا برای رشد و شکوفایی ارزش های علمی ، تحقیقاتی و پژوهشی جامعه پزشکی کشور زمینه های بهتری فراهم گردد. نگاه جناحی و افراد جناحی در کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی وزارت بهداشت و برخی عمل کردهای آن ها موجب حذف اندیش مندان فرهیخته و فعالان علمی از صحنه جامعه انجمن های علمی پزشکی کشور شده است که امیدواریم به سرعت مرتفع گردد.

🔸چندی است در خصوص بازگشایی مطب های دندان پزشکی و مشکلات آن، نوع برخورد، دیدگاه‌های عملیاتی اجرایی توسط برخی از روسای محترم دانشگاه های علوم پزشکی، معاونین محترم درمان یا سایر مسئولان در کشور موجب بروز نگرانی شدید شده است.

🔸طرح موضوع دندان پزشکی از زمره “مشاغل پرخطر” در افکار عمومی از سوی کمیته مشورتی دندان پزشکی وزارت بهداشت، ابهامات بسیاری به وجود آورده است. هر مسئولی هم با تصور و زعم خود دستور بستن مطب های دندان پزشکی صادر می کند که بر ابهام آفرینی دامن زده است .

🔸دندان پزشکان مانند همه مشاغل پزشکی که با طیف گسترده بیماران از جمله بیماران کرونایی و بیماران ایدزی و هپاتیتی درگیرند و به درمان آنان می پردازند و مانند همه اعضاء جامعه پزشکی، ملاحظات و مراقبت های خاص خود را اجراء می کنند.

🔸تفاوت بسیاری بین ریسک آفرینی یک بخش مراقبت ویژه بیماران کرونایی با مشکلات آئروسل و دراپلت دندان پزشکی وجود دارد . بیماران کرونایی طبق آمار۹ در ۱۰ هزار ممکن است به دندان پزشکی مراجعه کنند که رو به کاهش است ولی در بخش کرونایی صددرصد بیماران مبتلا هستند.

🔸 مستدعی است دستور فرمایید کلیه مسئولان دانشگاه ها علوم پزشکی کشور، اعضاء کمیته مشورتی دندان پزشکی وزارت بهداشت از هرگونه اظهار نظر شتاب زده و اغلب غیر حرفه ای خودداری کنند و براساس پروتکل های استاندارد جهانی و ملاحظات ملی و بومی اقدام نمایند. در این خصوص وحدت رویه مرکزی ضروری و الزامی است.
از توجه و عنایت جناب عالی سپاس گزارم.

💠 دکتر باقر شهنی زاده
رئیس هیات مدیره
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

 

دیدگاهها بسته شده است.